Project Description

Jacek Kaczmarski powiedział w jednym z wywiadów, że jest wyrazicielem samego siebie.
Sztuka – jako wyraz własnych refleksji na temat rzeczywistości – zawsze jest w jakiś sposób osobista. A na piosenki będące tak spójną i pełną propozycją artystyczną, trudno patrzeć jak na coś całkowicie odrębnego od postaci ich twórcy – jego swady wykonawczej, wizerunku scenicznego, charakterystycznego głosu i gitary.

Niewątpliwą siłą twórczości Jacka Kaczmarskiego jest jakość każdego elementu, z którego się składa. Nie umiem sobie wyobrazić, że któryś z nich mógłby wymagać zmiany, poprawienia, znalezienia innej formy lub lepszego wykonania.
Jest to więc twórczość jednocześnie piękna i samowystarczalna. Nie potrzebuje, dla samej siebie, być przetwarzana, wykonywana inaczej; radzi sobie bez tego i funkcjonuje jako artystyczny diament.

Płyta “Jacek Kaczmarski w świecie baśni” nie jest więc próbą jej poprawienia ani szukaniem dla niej nowych kształtów. Nie powstała w myśl dość popularnej filozofii, w moim przekonaniu często maskującej artystyczną hucpę – “dodania czegoś od siebie” i “zrobienia po swojemu”.
Składa się z moich wykonań piosenek Jacka Kaczmarskiego, które od dziesięciu lat towarzyszą mi w drodze artystycznej. Tych, które lubię śpiewać i z którymi identyfikuję się najmocniej. Tych, które będę wciąż śpiewał na koncertach, niezależnie od własnych, autorskich, poszukiwań artystycznych. A forma, którą wybrałem – zapis kameralnego występu dla przyjaciół – wydaje mi się najuczciwsza względem słuchaczy. Prezentuje rzeczywisty obraz mojej działalności scenicznej, bez zbędnych sztuczek i poprawek.

Mateusz Nagórski

Do czasu premiery (06.11.2015r) płytę można zakupić wcześniej pisząc na adres: mateusz.nagorski@gmail.com