Jacek Kaczmarski poza prawie tysiącem wierszy i pieśni popełnił także kilka powieści. Nie zdobyły one nigdy one takiej polarności jak Jego poezja, ale niewątpliwie osoby zainteresowane Jego twórczością powinny je poznać. Poniżej prezentujemy podstawowe informacje o tych dziełach. Przez lata stanowiły one białe kruki, obecnie zaczynają pojawiać się wznowienia. W takich przypadkach staram się prezentować obie wersje okładek i podaje oba numery ISBN.

Autoportret z kanalią

Wszelkie podobieństwo opisanych w książce osób i sytuacji do realnie istniejących osób wynika wyłącznie z banalnej struktury rzeczywistości i ogarniczonej wyobraźni autora.

Jacek Kaczmarski

Pierwsza powieść Jacka Kaczmarskiego. Próba rozliczenia się z przeszłością, spojrzenia na siebie z zewnątrz i jednocześnie walka z legendą barda opozycji. Bardzo barwa powieść o młodości Daniela Błowskiego osadzona w czasach PRLu i tuż po upadku ustroju. Niesamowite zakończenie!

Artur Nogaj

Wydanie 1:

Wydawnictwo Wodnika,
Warszawa 1994
ISBN: 83-87289-04-3

 

Wydanie 2:

Jacek Kaczmarski
“Autoportret z kanalią”
Volumen, Warszawa 2001

Plaża dla Psów

Powieść ukazuje codzienne życie na końcu świata – w Australii. Perypetie różnych ludzi widziane oczami głównego bohatera, który na nowym kontynencie próbuje poukładać sobie życie. Dość fatalistyczny obraz rzekomego raju na ziemi.

Artur Nogaj

Wydanie 1:

Jacek Kaczmarski
“Plaża dla psów”
Warszawskie Wydawnictwo Literackie
Warszawa 1998
ISBN: 83-7200-098-0

Wydanie 2:

Wydawnictwo W.A.B.,
Warszawa 2015
ISBN: 9788328014176

Życie do góry nogami

Jacek Kaczmarski spisał wyobrażenia dziecięce swojej córki. Obraz przeprowadzki do Australii i życia w nowym kraju widziany oczami dziecka. Sympatyczny zlepek kilku opowiadań, których narratorem jest córeczka poety i pisarza. Widać tu jednak rękę ojca. Krytyczne spojrzenie na życie twórcy – mało istotne drobiazgi, które umknęłyby dorosłemu, zostają bewzględnie wydobyte na światło dzienne przez małą dziewczynkę. Lektura łatwa i przyjemna. W sam raz na dobranoc dla pociechy.

Artur Nogaj

Wydanie 1:

Jacek Kaczmarski, Patrycja Volny
“Życie do góry nogami”
Wydawnictwo Egmont Polska
Warszawa 1997
ISBN:83-7123-468-8

Wydanie 2:

Jacek Kaczmarski, Patrycja Volny
“Życie do góry nogami”
Świat Ksiażki, Warszawa 2004
ISBN:83-7391-508-7

O aniołach innym razem

Czas akcji książki to przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Akcja toczy się głównie na terenie zachodniej Europy, ale także w wolnej już Polsce. Jacek Kaczmarski, będąc już w Australii, poznaje Leona – polskiego emigranta pracującego w komisji europejskiej do spraw uciśnionych narodów, Lorriane – zamkniętą w złotej klatce arystokratkę, i Szymona – polskiego bezrobotnego emigranta, który życie spędza na piciu. Kolejne rozliczenie się z przeszłością – w każdym z bohaterów można odnaleść coś z autora książki.

Artur Nogaj

Wydanie 1:

Jacek Kaczmarski
“O aniołach innym razem”
Volumen, Warszawa 1999
ISBN: 83-7233-097-2

Napój Ananków

Autor czuje się w obowiązku ostrzec, że pomimo licznych odniesień do postaci i wydarzeń znanych z nieodległej przeszłości – powieść ta jest fikcją literacką. Co więcej, fikcja właśnie stanowi główny jej temat. Skrupulatne poszukiwanie jakiegoś klucza, personalnego czy faktograficznego, prowadzi na manowce czytelniczej satysfakcji.

Jacek Kaczmarski

Opowieść o przyjaźni dwójki radiowców z “Radia Wolność” – Polaka i przedstawiciela Ananków, tajemniczego ludu żyjącego za Uralem. Książka na pograniczu satyry i literatury fantasy.

Artur Nogaj

Wydanie 1:

Jacek Kaczmarski
“Napój Ananków”
“Twój Styl” Warszawa 2000
ISBN: 83-7163-264-9