Bibliografia

Jacek Kaczmarski
“Mój Zodiak”
Published by Independent Polish Agency BOX 21113, 220 02 LUND 2, SWEDEN

Uwagi

Ilustrował Andrzej Płoński

Bibliografia

Jacek Kaczmarski
“Mój Zodiak”
Pierwsze Polskie wydanie – Warszawa, wrzesień 1985
ISBN: 91-970772-0-8

Uwagi

Ilustrował Andrzej Płoński

Zawartość

Niniejszy tomik nie jest zbiorem wróżb. Aczkolwiek autor chętnie spogląda w niebo (nie wiadomo czego stamtąd oczekując) i doznaje niejakich wzruszeń na widok gwiazd, a nawet czasem mu się zdaje, że coś w nich dostrzega, to wiedza astrologiczna jest mu obca. Zdarza mu się wierzyć we wróżby, gdy są dobre. Złymi zajmuje się sam i co gorsza, najczęściej mu się sprawdzają, ale jak niejedno już pokolenie miało okazję stwierdzić, w sprawach polskich Kasandrą być nietrudno.

Niniejszy tomik jest po prostu zbiorem portretów ludzi znanych autorowi bądź osobiście, bądź z widzenia, bądź z doświadczenia. Znaki Zodiaku symbolizujące poszczególne postaci kojarzyły się autorowi na zasadzie ezopowej, tzn. możnaby rzec – zwierzęco. Autor nie ukrywa, że bardziej sympatyczny mój jest Koziorożec niż, dajmy na to – Skorpion i dlatego Koziorożcem opisał bliskiego mu działacza opozycji, a Skorpionem odrażającego, głupiego publicystę reżymu. Taka jest zasada rozszyfro- wywania ‘Mojego Zodiaku’, jeśli już ktoś musi go rozszyfrowywać, bo bez tego nie może spać.

Autor zwraca uwagę, że niesympatycznych postaci jest w jego zbiorku więcej niż sympatycznych, co świadczy o realistycznym podejściu do świata. Z drugiej strony jednak wiersz zamykający ‘Mój Zodiak’ to postać autorowi niezwykle bliska (m. in. za sprawą filmu A. Tarkowskiego) i powierzenie Jej roli pointy wyraża wiarę autora w sens ludzkich działań twórczych, oraz umiłowanie sztuki ponad koszmarami, jakie daje obcowanie z ludzkim zwierzyńcem na co dzień.

Ciekawym z natury i z obowiązku autor ułatwia zadanie zeznaniem: tak – – wśród sportretowanych postaci jest Urban i Jaruzelski, choć znaki, pod jakimi naprawdę się narodzili nie pokrywają się ze znakami, z którymi skojarzyli się autorowi. Tak to komuniści potrafią oszukać nawet Astrologię.

Sam autor jest Baranem, co w jakiejś mierze wyjaśnia kokietliwe ponuractwo wierszyka pod tym tytułem.

Przyjemnego wróżenia!

Jacek Kaczmarski

 1. Wyjaśnienie
 2. Żegluga
 3. Baran
 4. Byk
 5. Bliźnięta
 6. Rak
 7. Lew
 8. Panna
 9. Waga
 10. Skorpion
 11. Strzelec
 12. Koziorożec
 13. Wodnik
 14. Ryby
 15. Rublow