Kaczmarski od lat związany był z PPA. W lutym 1981 roku razem Gintrowskim dostali nagrodę w kategorii: zespół. Twórczości artysty poświęcony będzie koncert “Galeria”, wieńczący tegoroczny jubileuszowy Przegląd. – Wciąż dochodziły nas wieści o złym stanie zdrowia Jacka, nie uczestniczył w próbach, kontaktowaliśmy się tylko mailowo. Jego śmierć nie była więc dla nas takim zaskoczeniem jak w przypadku Grzegorza Ciechowskiego – mówi Wojciech Kościelniak, reżyser “Galerii”. W 2002 roku miał w ramach PPA wyreżyserować koncert Republiki. – żeby oddać hołd legendzie naszego pokolenia – tłumaczył wtedy Kościelniak. Niestety, na premierze “Kombinatu” zabrakło już lidera zespołu. To był ostatni występ Republiki. Teraz historia się powtórzyła. Spektakl “Galeria” jest ostatnim przedsięwzięciem artystycznym Kaczmarskiego. – Jacek miał wpływ na kształt koncertu, ingerował w dobór piosenek, napisał też do nich komentarze. Pewnie to ostatnie rzeczy, jakie wyszły spod jego pióra. Dlatego nie będziemy nic zmieniać w spektaklu – mówi Kościelniak. – Gdyby nie Kaczmarski, kto wie, czy dziś zajmowałbym się reżyserowaniem. Dzięki jego piosence “Pompeje” wygrałem w 1988 r. II nagrodę na PPA i w ten sposób wszystko się zaczęło.

Spektakl “Galeria” składać będzie się z piosenek będących poetyckim komentarzem do słynnych obrazów. Kompozycje pochodzą z legendarnego

“Muzeum”, programu z 1981 r. Wśród nich znalazły się utwory “Autoportret Witkacego”, “Kanapka z człowiekiem” czy “Rejtan”. Zaśpiewają je m.in. Kinga Preis, Jacek Bończyk, Mariusz Drężek i Konrad Imiela.

– To ważne, że Jacek do ostatnich dni pracował. Jeszcze na dzień przed śmiercią o 15.30 otrzymałem od niego maila, w którym ustalał szczegóły swojego pobytu we Wrocławiu. Pisał, że ma nadzieję, że guz nie zrobi mu świństwa. Niestety, zrobił – mówi Roman Kołakowski.

Szef artystyczny PPA znał Kaczmarskiego od 1977 r. – Był fantastycznym przyjacielem. Radosny, z wielką energią, z własnym zdaniem na temat świata, autoironiczny, bardzo lubił żartować. Miał przyjechać 2 maja do Wrocławia. Teraz pozostanie po nim puste miejsce na widowni – mówi Kołakowski. Spektakl “Galeria” będzie miał premierę 3 maja o godz. 16 i 21 w Teatrze Muzycznym.

Poprzedzi go Koncert Finałowy, podczas którego wystąpią laureaci Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

Magda Nogaj
"Gazeta Wyborcza" (wyd. wrocławskie), 15 IV 2004r.