Nikomu chyba nie trzeba przypominać, kim był i czym zapisał się w polskiej kulturze Jacek Kaczmarski. Nie trzeba również przypominać, jaką rolę odegrał w najnowszej historii Polski. Minęły niespełna dwa lata od jego śmierci, a pieśniarz już zajmuje zaszczytne miejsca w encyklopediach, już wspomina się o nim na szkolnych lekcjach.

Zbliżająca się rocznica śmierci barda skłania do refleksji. Taką właśnie muzyczno-poetycką refleksję proponują nam artyści biorący udział w Koncercie piosenek Jacka Kaczmarskiego. Zagra Trio Łódzko-Chojnowskie w składzie Paweł Konopacki, Witold Łuczyński i Tomasz Susmęd, a także poznański Kwartet Pro Forma, czyli Przemysław Lembicz, Piotr Lembicz, Wojciech Strzelecki i Marcin Żmuda.

Pierwszych połączyła wspólna fascynacja twórczością pieśniarza. Spotkali się na koncercie zorganizowanym przez fanów Kaczmarskiego, na którym był także on sam. Zachęcił ich do połączenia sił. Od tamtej pory grają razem. Po śmierci barda postanowili pielęgnować pamięć o nim.

Pro Forma to kwartet młodych artystów. Są zainspirowani dziełami Kaczmarskiego, wykonują jego piosenki, piszą muzykę do jego liryków. Mają na koncie ponad dwieście koncertów.

W sobotni wieczór duch Jacka z pewnością odwiedzi Kraków, a jego muzyka, choć niegrana przez niego samego, a przez uznanych artystów, ożywi krakowską publiczność i wzbudzi w niej tęsknotę. Warto uczestniczyć w tym wydarzeniu będącym zarazem wspaniałą okazją do wspomnień.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w CSW “Solvay”.

Źródło nieznane, 2005r.

Nadesłał: Szymon Kucharski
Przepisał: Radziu_88