Toruń przypomni barda

Toruńscy muzycy przypomną dziś twórczość Jacka Kaczmarskiego. Piosenki zmarłego w tym roku pieśniarza wykonają w Dworze Artusa: chór, zespół instrumentalny, grupa rockowa, aktor i śpiewaczka operowa.

Kompozytorka Magdalena Cynk postanowiła przygotować piosenki barda w nieco innej oprawie. Specjalnie na koncert wykonała instrumentację utworów Kaczmarskiego na ośmioosobowy zespół złożony z fletu, klarnetu, trąbki, puzonu, fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli i instrumentów perkusyjnych. Piosenki zaaranżował także chór Tibi Domine pod kierownictwem ks. Mariusza Klimka. Jako soliści wystąpią: śpiewaczka operowa Agnieszka Olszewska, Mariusz Lubomski, aktor Sławomir Maciejewski i grupa rockowa Atrakcyjny Kazimierz.

Koncert uroczyście otworzą “Mury”, które zaśpiewa chor Tibi Domine. Publiczność pozna też nowe wersje: “Snu Katarzyny II”. “Przedszkola”, “Zesłania Studentów” i “Kanapki z człowiekiem”.

Kaczmarski pisał także kolędy. W programie koncertu znajdą się cztery: “Kołysanka”, “Tyle złota i purpury”, “Nad uśpioną Galileą” “Ilu nas w ciszy”.

Data koncertu nie jest przypadkowa. Dwa lata temu torunianie po raz ostatni usłyszeli głos Kaczmarskiego. Tydzień później pieśniarz dowiedział się, że cierpi na raka. Jego toruński występ należał do ostatnich w kraju. 13 grudnia jest też kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, w czasie którego piosenki Kaczmarskiego rozbrzmiewały w mieszkaniach, kościołach i więziennych celach.

Grzegorz Giedrys
"Gazeta Wyborcza" (wyd. toruńskie), 13 XII 2004r.

Nadesłał: Szymon Kucharski
Przepisała: Beata Kosińska