Wizyta Jacka Kaczmarskiego w Polsce (po 9 latach emigracji) zamieniła się w praktyce w trasę koncertową. Jednak spotkanie z publicznością, które odbyło się 6 czerwca br. w Rivierze_Remont, miało niecodzienny charakter. Cały dochód z koncertu został bowiem przeznaczony na rzecz budowy ośrodka dla dzieci niewidomych i upośledzonych umysłowo.

Świetna organizacja (organizatorzy pracowali społecznie), harcerze zbierający datki na rzecz dzieci, wypełniona po brzegi sala. Jackowi Kaczmarskiemu, jak zwykle, akompaniował Zbigniew Łapiński. Program mniej więcej taki jak na innych koncertach w Polsce: _Nasza Klasa_, _Tradycja_, _Jałta_, _Katyń_, fragment cyklu _Lektury szkolne_, ukochana przez publiczność _Obława_ i oczywiście _Mury_. Półtorej godziny znakomitej muzyki i wspaniałej poezji. Na deser, na bis, _Źródło_.

Był to koncert bardziej uroczysty niż zwykle z jeszcze jednego powodu: Jacek Kaczmarski i Zbigniew Łapiński zostali bowiem laureatami nagrody “Sztandaru Młodych” (_Metronom_) za wydaną właśnie długogrającą płytę. Cały nakład płyty przeznaczony już do rozpowszechniania na początku lat 80., został wówczas zniszczony. Zaginęła również taśma-podstawa. Niemal cudem odnaleziona posłużyła dziś do powtórnego nagrania longplaya.
Wykonawcom życzymy dalszych nagród, a sobie wielu tak perfekcyjnych koncertów.


"Gazeta Wyborcza" nr 134, str. 4, 11.VI.1990r.

Tekst nadesłał i przepisał Zbrozło