Miało być zupełnie inaczej. Koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego szykowano przede wszystkim jako honorowy ukłon w stronę wielkiego barda i artysty, ale także w stronę człowieka, który przeszedł heroiczną i ryzykowną walkę z rakiem – walkę o życie, ale także o swój największy skarb – swój głos. Z pierwszej bitwy wyszedł zwycięsko i chociaż wiadomo było, że pierwsza batalia nie była ostatnią, że choroba wraca, do ostatnich chwil Jacek pracował nad spektaklem. Jeszcze 9 kwietnia ustalał z Romanem Kołakowskim szczegóły swojego pobytu we Wrocławiu. Pisał w mailu: “mam nadzieję, że guz nie zrobi mi świństwa”. Zmarł dzień później w Gdańsku.

Jacek Kaczmarski w lutym 1981 roku na PPA razem z Przemysławem Gintrowskim dostali nagrodę w kategorii: zespół. Później wielokrotnie Jacek był na festiwalu obecny – jeśli nie osobiście, to za sprawą swoich piosenek.

– Gdyby nie Kaczmarski, kto wie, czy dziś zajmowałbym się reżyserowaniem – mówił w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” Wojciech Kościelniak, reżyser spektaklu. – Dzięki jego piosence “Pompeje” wygrałem w 1988 r. II nagrodę na PPA i w ten sposób wszystko się dla mnie zaczęło.

Po śmierci Jacka koncert “Galeria” wchodzi teraz w zupełnie inny wymiar. Stanie się hołdem oddanym legendzie, przejdzie także do historii jako ostatni, nad którym Jacek Kaczmarski pracował. A więc powtórzyła się historia sprzed dwóch lat, kiedy to przygotowań do spektaklu z piosenkami Republiki nie dokończył jej wokalista i lider Grzegorz Ciechowski. Podobnie jak wtedy, Wojciech Kościelniak nie będzie nic zmieniał i modyfikował w scenariuszu. To Kaczmarski sugerował dobór piosenek, on napisał do nich komentarz, miał zasadniczy wpływ na całokształt.

Do Wrocławia miał przyjechać 2 maja. Teraz – jak mówi Roman Kołakowski – pozostanie dla niego puste miejsce na widowni.

“Galeria” będzie nawiązywać do słynnego programu artystycznego zatytułowanego “Muzeum”, w którym opisuje on współczesny świat, tworząc poetyckie komentarze do słynnych obrazów. W nowych interpretacjach usłyszymy w poniedziałek m.in. utwory “Autoportret Witkacego”, “Kanapka z człowiekiem”, “Zesłanie studentów”, “Rejtan”, “Obława”, “Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”. Śpiewać będą m.in. Katarzyna Groniec, Magdalena Szczerbowska, Kinga Preis, Bogna Woźniak, Wojciech Adamczyk, Konrad Imiela, Jacek Bończyk, Wojciech Kościelniak i Mariusz Drężek.

“Galeria” będzie drugą częścią poniedziałkowego Koncertu Finałowego XXV PPA. W pierwszej zobaczymy dziesięciu finalistów Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Oceniać ich będzie jury w składzie: Barbara Borys-Damięcka, Krystyna Tkacz, Artur Barciś, Janusz Grzywacz, Marek Dutkiewicz, Roman Kołakowski, Andrzej Kuryło, Jan Poprawa, Jan Peszek, Wiesław Saniewski.

Grzegorz Cholewa
"Gazeta Wyborcza" (Wwyd. wrocławskie), 30 IV 2004r., s.6.

Nadesłali: Karolina Sykulska, Szymon Podwin
Przepisał: Michał Mańka