40 lat temu, 3 maja 1952 roku, po raz pierwszy Polacy usłyszeli audycję Radia Wolna Europa. Od dwóch lat rozgłośnia ma swoje biuro w Warszawie.

Radio powołał do życia amerykański Komitet ds. Wolnej Europy utworzony przez kilkudziesięciu wpływowych polityków Kongresu. Pierwszym dyrektorem rozgłośni w Monachium został legendarny “kurier z Warszawy” Jan Nowak-Jeziorański.

Audycje Radia Wolna Europa były przez długi czas jedyną w Polsce możliwością usłyszenia nie ocenzurowanych informacji. Od początku też reżim komunistyczny zwalczał je, zagłuszając odbiór radia na terenie Polski. Do najbardziej głośnych akcji rozgłośni należał m.in. cykl audycji-wyznań byłego wysokiego urzędnika Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego oraz programy poświęcone Polakom zamordowanym i represjonowanym w ZSRR.

Uroczystości rocznicowe Radia Wolna Europa rozpocznie w poniedziałek prymas Polski ks. kardynał Józef Glemp odprawiając w warszawskim kościele Świętego Krzyża mszę w intencji zmarłych pracowników rozgłośni.

Później przez dwa dni w księgarni na Krakowskim Przedmieściu trwać będzie kiermasz książek autorów związanych z Wolną Europą: m.in. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Jacka Kaczmarskiego, Włodzimierza Odojewskiego, Kazimierza Orłosia i Leopolda Ungera. We wtorek na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się sympozjum poświęcone 40. rocznicy Wolnej Europy.

(pina)
"Gazeta Wyborcza" nr 103, 02.05.1992, s. 2.

Nadesłała: Ola Roszak