Galeria piosenek inspirowanych obrazami

Finałowy koncert XXV Przeglądu Piosenki Aktorskiej, który odbędzie się 3 maja, będzie złożony z piosenek i wierszy Jacka Kaczmarskiego. Zmarły w sobotę autor “Wojny postu z karnawałem” do ostatnich godzin życia aktywnie uczestniczył w przygotowaniach do koncertu.

– Jacek Kaczmarski napisał tekst wiążący piosenki, które wybraliśmy – mówi Wojciech Kościelniak, reżyser spektaklu. – Korespondowaliśmy e-mailami. Ostatni dostałem w piątek po południu. Jacek bardzo zaangażował się w ten projekt – wspomina Roman Kołakowski, dyrektor przeglądu.

Wybór utworów do finałowego koncertu jubileuszowego przeglądu nie był przypadkiem. Jacek Kaczmarski wspólnie z Przemysławem Gintrowskim w 1981 roku byli laureatami wrocławskiego przeglądu. Kaczmarski wielokrotnie tu koncertował, był jurorem przeglądu.

– Będzie to pierwszy od wielu lat koncert, którego współautorem jest Jacek. Niestety już bez niego. Odbywały się rozmaite koncerty charytatywne, na których zbierano pieniądze, by ratować jego życie. Organizując je, jakby zapomniano, że Jacek jest nie tylko pieśniarzem, ale także świetnym pisarzem i poetą. Koncert, który wspólnie zaprojektowaliśmy, to galeria piosenek inspirowanych obrazami różnych malarzy. Przede wszystkim z programu “Muzeum”, uzupełniona późniejszymi utworami. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że mimo choroby jest aktywnym twórcą – opowiada Roman Kołakowski.

– Chcę pokazać na scenie jego piosenki w taki sposób, by nie przytłumić ich gęstej tkanki poetyckiej i muzycznej – mówi Wojciech Kościelniak.

W spektaklu wystąpią m.in. Kinga Preis, Katarzyna Groniec, Mariusz Lubomski, Konrad Imiela, Jacek Bończyk, Mirosław Baka i Sambor Dudziński. Scenografię przygotował Grzegorz Policiński. Próby trwają od dwóch miesięcy.

Rafał Bubnicki

“Rzeczpospolita” nr 87 (6770), 13 kwietnia 2004 r.